School Directory
South Laurel
School Info
Logo: | |
School Id: | # 149 |
Mailing Address: | 201 S Laurel Rd |
Street Address: | 201 S Laurel Rd
London, KY 40744 |
Phone: | (606)862-4727 |
FAX: | (606)862-4728 |
County: | Laurel |
Diocese: | Lexington |
Time Zone: | Eastern |
Grade: | 9 - 12 |
Enrollment Factor: | 1 |
Enrollment 9 - 12: | 1127 |
Enrollment 10 - 12: | 787 |
Enrollment 9 - 11: | 906 |
Member Since: | 1992 |
SB128 Status: | enabled |
School Region: | 13 |
Web Site: | https://www.laurel.kyschools.us |
Athletic Department Web Site: | |
Designated Rep: | Jep Irwin |
Principal: | Jeremy Kidd |
Athletic Director: | Jep Irwin |
School System: | Laurel County Schools
718 North Main St. London, KY 40741 |
Phone: | (606)862-4600 |
FAX: | (606)862-4601 |
Supt.: | Denise Griebel |
Certified Athletic Trainer: | |
Counselor: | |
Stadium: | Gilliam Field |
Capacity: | 3500 |
Gym: | South Laurel Fieldhouse |
Capacity: | 2710 |
School Colors: | Red & Gray & Black |
Boys Nickname: | Cardinals |
Girls Nickname: | Lady Cardinals |
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 10 | Gerri Maggard |
Archery - Boys
region: 10
Gerri Maggard |
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 13, district: 50 | Trey Smith |
Baseball
region: 13, district: 50
Trey Smith |
||
Basketball - Boys | region: 13, district: 50 | Jeff Davis |
Basketball - Boys
region: 13, district: 50
Jeff Davis |
||
Basketball - Girls | region: 13, district: 50 | Chris Souder |
Basketball - Girls
region: 13, district: 50
Chris Souder |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | region: 7 | Miranda Jones |
Cheerleading
region: 7
Miranda Jones |
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 7 | Shelly Scheithauer |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 7
Shelly Scheithauer |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 7 | Brittanie Smith |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 7
Brittanie Smith |
||
Dance | region: 4 | Stephanie McKnight |
Dance
region: 4
Stephanie McKnight |
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | (no team) | |
Esports - Spring
|
||
Esports - Winter | (no team) | |
Esports - Winter
|
||
Fast Pitch Softball | region: 13, district: 50 | Carly Mink |
Fast Pitch Softball
region: 13, district: 50
Carly Mink |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | region: 3 | Dennis Hammonds |
Bass Fishing - Boys
region: 3
Dennis Hammonds |
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 8 | John Hines |
Football
class: 5A, district: 8
John Hines |
||
Golf - Boys | region: 10 | Steve King |
Golf - Boys
region: 10
Steve King |
||
Golf - Girls | region: 10 | Steve King |
Golf - Girls
region: 10
Steve King |
||
Indoor Track - Boys | Samuel Collier |
|
Indoor Track - Boys
Samuel Collier |
||
Indoor Track - Girls | Michael Lovitt |
|
Indoor Track - Girls
Michael Lovitt |
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 13, district: 49 | Brooks Cawood |
Soccer - Boys
region: 13, district: 49
Brooks Cawood |
||
Soccer - Girls | region: 13, district: 49 | |
Soccer - Girls
region: 13, district: 49
|
||
Swimming - Boys | region: 9 | Kyle Yeager |
Swimming - Boys
region: 9
Kyle Yeager |
||
Swimming - Girls | region: 9 | Kyle Yeager |
Swimming - Girls
region: 9
Kyle Yeager |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Tennis - Boys | region: 13 | Larry Finley |
Tennis - Boys
region: 13
Larry Finley |
||
Tennis - Girls | region: 13 | Larry Finley |
Tennis - Girls
region: 13
Larry Finley |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 3A, region: 7 | Samuel Collier |
Track - Boys
class: 3A, region: 7
Samuel Collier |
||
Track - Girls | class: 3A, region: 7 | Michael Lovitt |
Track - Girls
class: 3A, region: 7
Michael Lovitt |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 13, district: 50 | Shelley Nunley |
Volleyball - Girls
region: 13, district: 50
Shelley Nunley |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 13, district: 50 | Kody Baker |
Baseball
region: 13, district: 50
Kody Baker |
||
Basketball - Boys | region: 13, district: 50 | Jeff Davis Josh Hamlin |
Basketball - Boys
region: 13, district: 50
Jeff Davis Josh Hamlin |
||
Basketball - Girls | region: 13, district: 50 | Greg Edwards |
Basketball - Girls
region: 13, district: 50
Greg Edwards |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 13, district: 50 | Carly Mink Madison Gaines |
Fast Pitch Softball
region: 13, district: 50
Carly Mink Madison Gaines |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 8 | John Hines |
Football
class: 5A, district: 8
John Hines |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 13, district: 49 | Tanner Chaney |
Soccer - Boys
region: 13, district: 49
Tanner Chaney |
||
Soccer - Girls | region: 13, district: 49 | Jessica Perkins |
Soccer - Girls
region: 13, district: 49
Jessica Perkins |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 13, district: 50 | Shelley Nunley |
Volleyball - Girls
region: 13, district: 50
Shelley Nunley |
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | (no team) | |
Baseball
|
||
Basketball - Boys | region: 13, district: 50 | Jeff Davis |
Basketball - Boys
region: 13, district: 50
Jeff Davis |
||
Basketball - Girls | region: 13, district: 50 | Amy Jones |
Basketball - Girls
region: 13, district: 50
Amy Jones |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | (no team) | |
Fast Pitch Softball
|
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | (no team) | |
Football
|
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 13, district: 50 | Shelley Nunley |
Volleyball - Girls
region: 13, district: 50
Shelley Nunley |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|