School Directory
Oldham County
School Info
Logo: | |
School Id: | # 207 |
Mailing Address: | 1150 N Highway 393 |
Street Address: | 1150 N Highway 393
LaGrange, KY 40031 0187 |
Phone: | (502)222-9461 |
FAX: | (502)222-0558 |
County: | Oldham |
Diocese: | Louisville |
Time Zone: | Eastern |
Grade: | 9 - 12 |
Enrollment Factor: | 1 |
Enrollment 9 - 12: | 1638 |
Enrollment 10 - 12: | 1209 |
Enrollment 9 - 11: | 1246 |
Member Since: | 1953 |
SB128 Status: | disabled |
School Region: | 8 |
Web Site: | https://www.oldham.kyschools.us/ochs |
Athletic Department Web Site: | https://www.ochsathletics.com |
Designated Rep: | David Letendre |
Principal: | Natalie Brown |
Athletic Director: | David Letendre |
School System: | Oldham County Schools
6165 West Highway 146 Crestwood, KY 40014 |
Phone: | (502)241-3500 |
FAX: | (502)241-3209 |
Supt.: | Jason Radford |
Certified Athletic Trainer: | Meghan Clairday |
Counselor: | |
Stadium: | Bell Field |
Capacity: | 4000 |
Gym: | |
Capacity: | 2500 |
School Colors: | Blue & White |
Boys Nickname: | Colonels |
Girls Nickname: | Lady Colonels |
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 5 | Sonya Yonts |
Archery - Boys
region: 5
Sonya Yonts |
||
Archery - Girls | region: 5 | Sonya Yonts |
Archery - Girls
region: 5
Sonya Yonts |
||
Baseball | region: 8, district: 29 | Jarod Akers |
Baseball
region: 8, district: 29
Jarod Akers |
||
Basketball - Boys | region: 8, district: 29 | Josh Leslie |
Basketball - Boys
region: 8, district: 29
Josh Leslie |
||
Basketball - Girls | region: 8, district: 29 | Jim Hook |
Basketball - Girls
region: 8, district: 29
Jim Hook |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | region: 4 | Keana Arnold |
Cheerleading
region: 4
Keana Arnold |
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 4 | Kirk Thomas |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 4
Kirk Thomas |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 4 | Kirk Thomas |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 4
Kirk Thomas |
||
Dance | region: 2 | Larisa Sapp |
Dance
region: 2
Larisa Sapp |
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | (no team) | |
Esports - Spring
|
||
Esports - Winter | (no team) | |
Esports - Winter
|
||
Fast Pitch Softball | region: 8, district: 29 | Chris Lashley |
Fast Pitch Softball
region: 8, district: 29
Chris Lashley |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | region: 2 | Michael Hatlen |
Bass Fishing - Boys
region: 2
Michael Hatlen |
||
Bass Fishing - Girls | region: 2 | Michael Hatlen |
Bass Fishing - Girls
region: 2
Michael Hatlen |
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 6A, district: 5 | Sean Little |
Football
class: 6A, district: 5
Sean Little |
||
Golf - Boys | region: 6 | Michael Wirth Chris Meredith |
Golf - Boys
region: 6
Michael Wirth Chris Meredith |
||
Golf - Girls | region: 6 | Leah Pehlke |
Golf - Girls
region: 6
Leah Pehlke |
||
Indoor Track - Boys | Courtney Wayland William White |
|
Indoor Track - Boys
Courtney Wayland William White |
||
Indoor Track - Girls | Courtney Wayland |
|
Indoor Track - Girls
Courtney Wayland |
||
Lacrosse - Boys | Scott Howe |
|
Lacrosse - Boys
Scott Howe |
||
Lacrosse - Girls | Jeffery Veech |
|
Lacrosse - Girls
Jeffery Veech |
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 8, district: 29 | Mark Robson |
Soccer - Boys
region: 8, district: 29
Mark Robson |
||
Soccer - Girls | region: 8, district: 29 | Scott Gural |
Soccer - Girls
region: 8, district: 29
Scott Gural |
||
Swimming - Boys | region: 6 | Kristopher Korzeniowski |
Swimming - Boys
region: 6
Kristopher Korzeniowski |
||
Swimming - Girls | region: 6 | Kristopher Korzeniowski |
Swimming - Girls
region: 6
Kristopher Korzeniowski |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Tennis - Boys | region: 8 | Kim Klein |
Tennis - Boys
region: 8
Kim Klein |
||
Tennis - Girls | region: 8 | Kim Klein |
Tennis - Girls
region: 8
Kim Klein |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 3A, region: 4 | William White |
Track - Boys
class: 3A, region: 4
William White |
||
Track - Girls | class: 3A, region: 4 | Courtney Wayland |
Track - Girls
class: 3A, region: 4
Courtney Wayland |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | region: 8, district: 29 | |
Volleyball - Boys
region: 8, district: 29
|
||
Volleyball - Girls | region: 8, district: 29 | Ryan Warner |
Volleyball - Girls
region: 8, district: 29
Ryan Warner |
||
Wrestling - Boys | region: 4 | Aaron Riordan |
Wrestling - Boys
region: 4
Aaron Riordan |
||
Wrestling - Girls | region: 4 | Aaron Riordan |
Wrestling - Girls
region: 4
Aaron Riordan |
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 5 | Sonya Yonts |
Archery - Boys
region: 5
Sonya Yonts |
||
Archery - Girls | region: 5 | Sonya Yonts |
Archery - Girls
region: 5
Sonya Yonts |
||
Baseball | region: 8, district: 29 | Casey McCall |
Baseball
region: 8, district: 29
Casey McCall |
||
Basketball - Boys | region: 8, district: 29 | Jonathan Anthony |
Basketball - Boys
region: 8, district: 29
Jonathan Anthony |
||
Basketball - Girls | region: 8, district: 29 | Robert Boyd |
Basketball - Girls
region: 8, district: 29
Robert Boyd |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 4 | Kirk Thomas |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 4
Kirk Thomas |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 4 | Kirk Thomas |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 4
Kirk Thomas |
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 8, district: 29 | John Thompson |
Fast Pitch Softball
region: 8, district: 29
John Thompson |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | region: 2 | Michael Hatlen |
Bass Fishing - Boys
region: 2
Michael Hatlen |
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 6A, district: 5 | Chase Tindall |
Football
class: 6A, district: 5
Chase Tindall |
||
Golf - Boys | region: 6 | Michael Wirth Chris Meredith |
Golf - Boys
region: 6
Michael Wirth Chris Meredith |
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | Courtney Wayland William White |
|
Indoor Track - Boys
Courtney Wayland William White |
||
Volleyball - Boys | region: 8, district: 29 | |
Volleyball - Boys
region: 8, district: 29
|
||
Indoor Track - Girls | Courtney Wayland |
|
Indoor Track - Girls
Courtney Wayland |
||
Lacrosse - Boys | Scott Howe |
|
Lacrosse - Boys
Scott Howe |
||
Lacrosse - Girls | Jeffery Veech |
|
Lacrosse - Girls
Jeffery Veech |
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 8, district: 29 | Mark Robson |
Soccer - Boys
region: 8, district: 29
Mark Robson |
||
Soccer - Girls | region: 8, district: 29 | Scott Gural |
Soccer - Girls
region: 8, district: 29
Scott Gural |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 8, district: 29 | Ashley Bell |
Volleyball - Girls
region: 8, district: 29
Ashley Bell |
||
Tennis - Boys | region: 8 | Pamela Fontana Kim Klein |
Tennis - Boys
region: 8
Pamela Fontana Kim Klein |
||
Tennis - Girls | region: 8 | Kim Klein |
Tennis - Girls
region: 8
Kim Klein |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | region: 4 | Aaron Riordan |
Wrestling - Boys
region: 4
Aaron Riordan |
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 8, district: 29 | Andrew Byrd |
Baseball
region: 8, district: 29
Andrew Byrd |
||
Basketball - Boys | region: 8, district: 29 | Willie Morgan |
Basketball - Boys
region: 8, district: 29
Willie Morgan |
||
Basketball - Girls | region: 8, district: 29 | Sophia Head |
Basketball - Girls
region: 8, district: 29
Sophia Head |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 4 | Kirk Thomas |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 4
Kirk Thomas |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 4 | Kirk Thomas |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 4
Kirk Thomas |
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 8, district: 29 | Wayne Burke Brian Claybern |
Fast Pitch Softball
region: 8, district: 29
Wayne Burke Brian Claybern |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 6A, district: 5 | Chase Tindall |
Football
class: 6A, district: 5
Chase Tindall |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | Lauren Mullins Jeffery Veech |
|
Lacrosse - Girls
Lauren Mullins Jeffery Veech |
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 8, district: 29 | |
Volleyball - Girls
region: 8, district: 29
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|