School Directory
Bowling Green
School Info
Logo: | |
School Id: | # 26 |
Mailing Address: | 1801 Rockingham Ln |
Street Address: | 1801 Rockingham Ln
Bowling Green, KY 42104 3395 |
Phone: | (270)746-2300 |
FAX: | (270)746-2305 |
County: | Warren |
Diocese: | Owensboro |
Time Zone: | Central |
Grade: | 9 - 12 |
Enrollment Factor: | 1 |
Enrollment 9 - 12: | 1292 |
Enrollment 10 - 12: | 960 |
Enrollment 9 - 11: | 1021 |
Member Since: | 1922 |
SB128 Status: | disabled |
School Region: | 4 |
Web Site: | https://www.bgreen.kyschools.us |
Athletic Department Web Site: | |
Designated Rep: | Calvin Head |
Principal: | Kyle McGraw |
Athletic Director: | Calvin Head |
School System: | Bowling Green Independent Schools
1211 Center St Bowling Green, KY 42101 |
Phone: | (270)746-2200 |
FAX: | (270)746-2205 |
Supt.: | Gary Fields |
Certified Athletic Trainer: | Jase Pinerola |
Counselor: | Jessie Baker |
Stadium: | El Donaldson |
Capacity: | 5500 |
Gym: | BGHS Arena |
Capacity: | 3500 |
School Colors: | Purple & Old Gold |
Boys Nickname: | Purples |
Girls Nickname: | Purples |
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 2 | Suzanne Harwood |
Archery - Boys
region: 2
Suzanne Harwood |
||
Archery - Girls | region: 2 | Suzanne Harwood |
Archery - Girls
region: 2
Suzanne Harwood |
||
Baseball | region: 4, district: 14 | Adam Whitt |
Baseball
region: 4, district: 14
Adam Whitt |
||
Basketball - Boys | region: 4, district: 14 | Dg Sherrill |
Basketball - Boys
region: 4, district: 14
Dg Sherrill |
||
Basketball - Girls | region: 4, district: 14 | Calvin Head |
Basketball - Girls
region: 4, district: 14
Calvin Head |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | region: 1 | Scott Huff |
Bowling - Boys
region: 1
Scott Huff |
||
Bowling - Girls | region: 1 | Scott Huff |
Bowling - Girls
region: 1
Scott Huff |
||
Bowling - Unified | region: 1 | Scott Huff |
Bowling - Unified
region: 1
Scott Huff |
||
Cheerleading | region: 2 | Bobbi Dotson |
Cheerleading
region: 2
Bobbi Dotson |
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 2 | Christopher Hamilton |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 2
Christopher Hamilton |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 2 | Christopher Hamilton |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 2
Christopher Hamilton |
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | Omar Moncayo Vazquez |
|
Esports - Spring
Omar Moncayo Vazquez |
||
Esports - Winter | (no team) | |
Esports - Winter
|
||
Fast Pitch Softball | region: 4, district: 14 | Shae Dunn |
Fast Pitch Softball
region: 4, district: 14
Shae Dunn |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 2 | Mark Spader |
Football
class: 5A, district: 2
Mark Spader |
||
Golf - Boys | region: 3 | Adam Whitt |
Golf - Boys
region: 3
Adam Whitt |
||
Golf - Girls | region: 3 | Logan Steenbergen |
Golf - Girls
region: 3
Logan Steenbergen |
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | Christopher Hamilton |
|
Lacrosse - Boys
Christopher Hamilton |
||
Lacrosse - Girls | Lisa Correa |
|
Lacrosse - Girls
Lisa Correa |
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 4, district: 14 | Craig Widener |
Soccer - Boys
region: 4, district: 14
Craig Widener |
||
Soccer - Girls | region: 4, district: 14 | Lisa Correa |
Soccer - Girls
region: 4, district: 14
Lisa Correa |
||
Swimming - Boys | region: 2 | Robert Wilkins |
Swimming - Boys
region: 2
Robert Wilkins |
||
Swimming - Girls | region: 2 | Robert Wilkins |
Swimming - Girls
region: 2
Robert Wilkins |
||
Team Tennis - Boys | Dax Evans |
|
Team Tennis - Boys
Dax Evans |
||
Team Tennis - Girls | Sheryl Borders |
|
Team Tennis - Girls
Sheryl Borders |
||
Tennis - Boys | region: 4 | Dax Evans |
Tennis - Boys
region: 4
Dax Evans |
||
Tennis - Girls | region: 4 | Sheryl Borders |
Tennis - Girls
region: 4
Sheryl Borders |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 3A, region: 2 | Peli Alzola |
Track - Boys
class: 3A, region: 2
Peli Alzola |
||
Track - Girls | class: 3A, region: 2 | Peli Alzola |
Track - Girls
class: 3A, region: 2
Peli Alzola |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 4, district: 14 | Keith Carver |
Volleyball - Girls
region: 4, district: 14
Keith Carver |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 4, district: 14 | Dan Mosier |
Baseball
region: 4, district: 14
Dan Mosier |
||
Basketball - Boys | region: 4, district: 14 | Walter McCombs Garrett Stone |
Basketball - Boys
region: 4, district: 14
Walter McCombs Garrett Stone |
||
Basketball - Girls | region: 4, district: 14 | Stephen Smiley |
Basketball - Girls
region: 4, district: 14
Stephen Smiley |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 4, district: 14 | Matt Morrison |
Fast Pitch Softball
region: 4, district: 14
Matt Morrison |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 2 | Will Porter |
Football
class: 5A, district: 2
Will Porter |
||
Golf - Boys | region: 3 | Adam Whitt |
Golf - Boys
region: 3
Adam Whitt |
||
Golf - Girls | region: 3 | Logan Steenbergen |
Golf - Girls
region: 3
Logan Steenbergen |
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | Gabe Wiles |
|
Lacrosse - Boys
Gabe Wiles |
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 4, district: 14 | Cory House |
Soccer - Boys
region: 4, district: 14
Cory House |
||
Soccer - Girls | region: 4, district: 14 | Harrison Zoellner |
Soccer - Girls
region: 4, district: 14
Harrison Zoellner |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 4, district: 14 | Morgan Roberts |
Volleyball - Girls
region: 4, district: 14
Morgan Roberts |
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | (no team) | |
Baseball
|
||
Basketball - Boys | region: 4, district: 14 | Ethan Scott |
Basketball - Boys
region: 4, district: 14
Ethan Scott |
||
Basketball - Girls | region: 4, district: 14 | Heavyn Gray |
Basketball - Girls
region: 4, district: 14
Heavyn Gray |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | (no team) | |
Fast Pitch Softball
|
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 2 | Napoleon Tisdale |
Football
class: 5A, district: 2
Napoleon Tisdale |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 4, district: 14 | Kylee Wall |
Volleyball - Girls
region: 4, district: 14
Kylee Wall |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|