School Directory
Butler County
School Info
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 2 | James Jones |
Archery - Boys
region: 2
James Jones |
||
Archery - Girls | region: 2 | James Jones |
Archery - Girls
region: 2
James Jones |
||
Baseball | region: 3, district: 12 | Bo West |
Baseball
region: 3, district: 12
Bo West |
||
Basketball - Boys | region: 3, district: 12 | Calvin Dockery |
Basketball - Boys
region: 3, district: 12
Calvin Dockery |
||
Basketball - Girls | region: 3, district: 12 | Lexie Belcher |
Basketball - Girls
region: 3, district: 12
Lexie Belcher |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | region: 2 | Lennon Johnson |
Cheerleading
region: 2
Lennon Johnson |
||
Cross Country - Boys | class: 2A, region: 2 | Matthew Embry |
Cross Country - Boys
class: 2A, region: 2
Matthew Embry |
||
Cross Country - Girls | class: 2A, region: 2 | Matthew Embry |
Cross Country - Girls
class: 2A, region: 2
Matthew Embry |
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | (no team) | |
Esports - Spring
|
||
Esports - Winter | (no team) | |
Esports - Winter
|
||
Fast Pitch Softball | region: 3, district: 12 | Amy Robbins |
Fast Pitch Softball
region: 3, district: 12
Amy Robbins |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | region: 1 | Jerry Gibbs Chad Tyree |
Bass Fishing - Boys
region: 1
Jerry Gibbs Chad Tyree |
||
Bass Fishing - Girls | region: 1 | Jerry Gibbs Chad Tyree |
Bass Fishing - Girls
region: 1
Jerry Gibbs Chad Tyree |
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 3A, district: 2 | Josh Robins |
Football
class: 3A, district: 2
Josh Robins |
||
Golf - Boys | region: 2 | Amy Gill Kenny Swift |
Golf - Boys
region: 2
Amy Gill Kenny Swift |
||
Golf - Girls | region: 2 | Amy Gill |
Golf - Girls
region: 2
Amy Gill |
||
Indoor Track - Boys | Andrew Fuller |
|
Indoor Track - Boys
Andrew Fuller |
||
Indoor Track - Girls | Andrew Fuller |
|
Indoor Track - Girls
Andrew Fuller |
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 3, district: 11 | Cody Givens |
Soccer - Boys
region: 3, district: 11
Cody Givens |
||
Soccer - Girls | region: 3, district: 11 | Emily McAfee |
Soccer - Girls
region: 3, district: 11
Emily McAfee |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | region: 2 | Brandie Smith |
Swimming - Girls
region: 2
Brandie Smith |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Tennis - Boys | region: 3 | Lexie Belcher |
Tennis - Boys
region: 3
Lexie Belcher |
||
Tennis - Girls | region: 3 | Lexie Belcher |
Tennis - Girls
region: 3
Lexie Belcher |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 2A, region: 2 | Andrew Fuller |
Track - Boys
class: 2A, region: 2
Andrew Fuller |
||
Track - Girls | class: 2A, region: 2 | Andrew Fuller |
Track - Girls
class: 2A, region: 2
Andrew Fuller |
||
Track - Unified | class: 2A, region: 2 | Andrew Fuller |
Track - Unified
class: 2A, region: 2
Andrew Fuller |
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 3, district: 12 | Sarah Kelley |
Volleyball - Girls
region: 3, district: 12
Sarah Kelley |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 3, district: 12 | Richard Castlen |
Baseball
region: 3, district: 12
Richard Castlen |
||
Basketball - Boys | region: 3, district: 12 | Elijah Flener |
Basketball - Boys
region: 3, district: 12
Elijah Flener |
||
Basketball - Girls | region: 3, district: 12 | Zeke Woodcock |
Basketball - Girls
region: 3, district: 12
Zeke Woodcock |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 3, district: 12 | Amy Robbins |
Fast Pitch Softball
region: 3, district: 12
Amy Robbins |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 3A, district: 2 | Roscoe Bratcher |
Football
class: 3A, district: 2
Roscoe Bratcher |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 3, district: 11 | Cody Givens |
Soccer - Boys
region: 3, district: 11
Cody Givens |
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 3, district: 12 | Sarah Kelley |
Volleyball - Girls
region: 3, district: 12
Sarah Kelley |
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | (no team) | |
Baseball
|
||
Basketball - Boys | region: 3, district: 12 | Chad Bratcher |
Basketball - Boys
region: 3, district: 12
Chad Bratcher |
||
Basketball - Girls | region: 3, district: 12 | Zeke Woodcock |
Basketball - Girls
region: 3, district: 12
Zeke Woodcock |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 3, district: 12 | Jesse Miller |
Fast Pitch Softball
region: 3, district: 12
Jesse Miller |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | (no team) | |
Football
|
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 3, district: 12 | Sarah Kelley |
Volleyball - Girls
region: 3, district: 12
Sarah Kelley |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|