School Directory
South Warren
School Info
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 2 | Joedan Cline |
Archery - Boys
region: 2
Joedan Cline |
||
Archery - Girls | region: 2 | Joedan Cline |
Archery - Girls
region: 2
Joedan Cline |
||
Baseball | region: 4, district: 14 | Chris Gage |
Baseball
region: 4, district: 14
Chris Gage |
||
Basketball - Boys | region: 4, district: 14 | Carlos Quarles |
Basketball - Boys
region: 4, district: 14
Carlos Quarles |
||
Basketball - Girls | region: 4, district: 14 | Lane Embry |
Basketball - Girls
region: 4, district: 14
Lane Embry |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | region: 1 | Kreig Radford |
Bowling - Boys
region: 1
Kreig Radford |
||
Bowling - Girls | region: 1 | Kreig Radford |
Bowling - Girls
region: 1
Kreig Radford |
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | region: 2 | Allison Cowles |
Cheerleading
region: 2
Allison Cowles |
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 2 | |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 2
|
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 2 | |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 2
|
||
Dance | region: 1 | Kailee Ladwig Vanessa Butts |
Dance
region: 1
Kailee Ladwig Vanessa Butts |
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | Emily Van zee |
|
Esports - Spring
Emily Van zee |
||
Esports - Winter | Emily Van zee |
|
Esports - Winter
Emily Van zee |
||
Fast Pitch Softball | region: 4, district: 14 | Kelly Reynolds |
Fast Pitch Softball
region: 4, district: 14
Kelly Reynolds |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | region: 1 | Stephen Guthrie |
Bass Fishing - Boys
region: 1
Stephen Guthrie |
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 2 | Brandon Smith |
Football
class: 5A, district: 2
Brandon Smith |
||
Golf - Boys | region: 3 | Jim Smith |
Golf - Boys
region: 3
Jim Smith |
||
Golf - Girls | region: 3 | |
Golf - Girls
region: 3
|
||
Indoor Track - Boys | Garry Barnett |
|
Indoor Track - Boys
Garry Barnett |
||
Indoor Track - Girls | Garry Barnett |
|
Indoor Track - Girls
Garry Barnett |
||
Lacrosse - Boys | Dale Bird |
|
Lacrosse - Boys
Dale Bird |
||
Lacrosse - Girls | Dionna Bartos |
|
Lacrosse - Girls
Dionna Bartos |
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 4, district: 14 | Tom Alexander |
Soccer - Boys
region: 4, district: 14
Tom Alexander |
||
Soccer - Girls | region: 4, district: 14 | Dave Cross |
Soccer - Girls
region: 4, district: 14
Dave Cross |
||
Swimming - Boys | region: 2 | Caty Flikkema |
Swimming - Boys
region: 2
Caty Flikkema |
||
Swimming - Girls | region: 2 | Caty Flikkema |
Swimming - Girls
region: 2
Caty Flikkema |
||
Team Tennis - Boys | Chad Young |
|
Team Tennis - Boys
Chad Young |
||
Team Tennis - Girls | Chad Young |
|
Team Tennis - Girls
Chad Young |
||
Tennis - Boys | region: 4 | Chad Young |
Tennis - Boys
region: 4
Chad Young |
||
Tennis - Girls | region: 4 | Chad Young |
Tennis - Girls
region: 4
Chad Young |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 3A, region: 2 | Garry Barnett |
Track - Boys
class: 3A, region: 2
Garry Barnett |
||
Track - Girls | class: 3A, region: 2 | Garry Barnett |
Track - Girls
class: 3A, region: 2
Garry Barnett |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 4, district: 14 | Erika Wenger |
Volleyball - Girls
region: 4, district: 14
Erika Wenger |
||
Wrestling - Boys | region: 2 | Thomas Carta |
Wrestling - Boys
region: 2
Thomas Carta |
||
Wrestling - Girls | region: 2 | Thomas Carta |
Wrestling - Girls
region: 2
Thomas Carta |
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 4, district: 14 | Wes King |
Baseball
region: 4, district: 14
Wes King |
||
Basketball - Boys | region: 4, district: 14 | Kyle Kinmon |
Basketball - Boys
region: 4, district: 14
Kyle Kinmon |
||
Basketball - Girls | region: 4, district: 14 | Bret Embry |
Basketball - Girls
region: 4, district: 14
Bret Embry |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 4, district: 14 | Craig Sparks |
Fast Pitch Softball
region: 4, district: 14
Craig Sparks |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 2 | Noah Dickerson |
Football
class: 5A, district: 2
Noah Dickerson |
||
Golf - Boys | region: 3 | Jim Smith |
Golf - Boys
region: 3
Jim Smith |
||
Golf - Girls | region: 3 | |
Golf - Girls
region: 3
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | Dale Bird |
|
Lacrosse - Boys
Dale Bird |
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 4, district: 14 | Dylan Brown |
Soccer - Boys
region: 4, district: 14
Dylan Brown |
||
Soccer - Girls | region: 4, district: 14 | Dave Cross Haley McGee |
Soccer - Girls
region: 4, district: 14
Dave Cross Haley McGee |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 4, district: 14 | Erika Wenger |
Volleyball - Girls
region: 4, district: 14
Erika Wenger |
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | (no team) | |
Baseball
|
||
Basketball - Boys | region: 4, district: 14 | William Jones |
Basketball - Boys
region: 4, district: 14
William Jones |
||
Basketball - Girls | region: 4, district: 14 | Bret Embry |
Basketball - Girls
region: 4, district: 14
Bret Embry |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | (no team) | |
Cross Country - Boys
|
||
Cross Country - Girls | (no team) | |
Cross Country - Girls
|
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 4, district: 14 | Shelby Lee |
Fast Pitch Softball
region: 4, district: 14
Shelby Lee |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 2 | Noah Dickerson |
Football
class: 5A, district: 2
Noah Dickerson |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | (no team) | |
Soccer - Boys
|
||
Soccer - Girls | (no team) | |
Soccer - Girls
|
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | (no team) | |
Track - Boys
|
||
Track - Girls | (no team) | |
Track - Girls
|
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 4, district: 14 | Erika Wenger |
Volleyball - Girls
region: 4, district: 14
Erika Wenger |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|